Ви знаходитесь тут: Головна > Корисні поради, Харчування > Генетично модифіковані продукти – що це таке

Генетично модифіковані продукти – що це таке

Генно-модифіковані організми (ГМО) – це організми, генний код яких був змінений методами генної інженерії. Наприклад, в генетичний код картоплі вчені «вклеїли» ген скорпіона, і такий генно-змінений картопля не боїться колорадського жука, та й взагалі комах. А до генів помідор і полуниці вбудували ген полярної камбали, і тепер помідори і полуницю можна вирощувати в районах, де про такі вишукуваннях раніше і не чули. Раніше селекціонери виводили сорти культур в перебігу декількох років, а то й десятиліть. А тепер генетики за рік-два роблять теж саме, а іноді – і краще.


Можливості генної інженерії просто захоплюють. Можна збільшити врожайність культур, можна зробити їх морозо-і засухостійкими. Можна зробити так, щоб всі плоди були одного розміру – це дозволить автоматизувати збирання врожаю. Можна виростити бавовник з кольоровими волокнами. Можна навіть змусити рослини виробляти необхідні людині вітаміни і ліки (наприклад, від раку). Зараз в сільському господарстві різних країн найбільше використовуються генно-модифіковані овочі, буряк, картопля, полуниця, соя, кукурудза, пшениця, тютюн, бавовна, ріпак. З тих самих пір, як з’явилися ГМО не вщухають суперечки – корисно це чи шкідливо?

З одного боку, ГМО – це можливість нагодувати все збільшується населення нашої планети, ресурси якої зовсім не безмежні. З іншого боку, ми втручаємося в основоположні закони матінки Природи! Ми порушує природний хід речей – гени рослин змішуємо з генами тварин.

Ми вирощуємо рослини, які не зможе їсти ні одна тварина, ми порушуємо харчовий ланцюжок, і ми, навіть приблизно, не знаємо, до чого це може призвести. Адже більшість ГМО створені для нашого внутрішнього споживання! Можна зрозуміти вчених – їх цікавить чиста наука. Можна зрозуміти виробників – за рахунок нових властивостей, наприклад, стійкості до шкідників, затрати на вирощування ГМО скорочуються в рази. Можна зрозуміти і споживачів – вартість ГМО в кілька разів менше, а врожайність – вище. Але чим все це закінчиться для людства в цілому? Поки вчені «ламають списи», з’ясовуючи, чого від ГМО більше – користі чи шкоди, законодавці вживають заходів, щоб звести ризики застосування трансгенних продуктів до мінімуму.

У багатьох країнах уже давно діють закони, що регламентують норми вмісту ГМО в продуктах харчування. У країнах ЄС ця норма не повинна перевищувати 0.9%, в Японії – 5%, в США – 10%. Причому на упаковці всіх продуктів, що містять ГМО, зобов’язана знаходитися відповідна інформація. У Росії прийнятий закон, за яким всі продукти, що мають ГМО в кількості більшій, ніж 0.9%, повинні мати обов’язкове маркування. За його порушення продавцям і виробникам загрожує штраф і навіть закриття підприємства. У Європі продукти з ГМО коштують значно дешевше екологічно чистих, тому покупці можуть зробити вибір – купувати дешеві товари, але можливо, не дуже корисні, або віддати перевагу безпечні, але дорогі. У Росії і ті й інші товари коштують однаково, тому у виробників поки немає стимулу для виробництва екологічно чистих і дорогих продуктів.

Корисні або шкідливі для людського організму ГМО, поки точно не відомо. Для того, щоб це з’ясувати потрібно провести всебічні дослідження і накопичити статистику. Загалом, років через 40-50 на це питання відповідь, напевно, буде. А поки нам треба знати, чим небезпечне вживання продуктів ГМО. Саме по собі вживання в їжу ГМО до генетичних мутацій нашого організму призвести не може. Але чужі гени можуть викликати синтез чужорідних нашому організму білків, і ось вони вже будуть взаємодіяти з нашим організмом. В першу чергу, це загрожує нам алергіями. Потім, трансгени можуть призвести до порушення структури слизової шлунка, і аптека відкриє для вас двері, куди ви підете за ліками для підвищення імунітету.

Вживання продуктів із ГМО може викликати появу стійкої до антибіотиків мікрофлори кишечника, може навіть викликати порушення обміну речовин. Трансгени можуть привести до мутації кишкових мікроорганізмів, а мутації можуть призвести до раку. Всі ці наслідки вживання ГМО з їжею тільки можливі. Ступінь імовірності розвитку цих захворювань покаже час. А поки споживачі повинні проявляти відому частку обережності. Тепер кілька порад, для тих, хто не хоче їсти ГМО. Далеко не всі виробники повідомляють про наявність ГМО у своїх продуктах. Пам’ятайте, що майже вся соя – генномодифіковані. А значить, пореже вживайте в їжу варені ковбаси, сосиски і різні напівфабрикати. ГМ-продукти додають у печиво, шоколад, борошно, цукерки, морозиво, знамениті Пепсі-і Кока-Колу, Снікерс і Марс … Більшість американських продуктів містять ГМО, остерігайтеся дуже гарних, великих і рівненько овочів і фруктів.

1 коментар до запису “Генетично модифіковані продукти – що це таке”

  1. […] правило ці фактори різні ліки, пилок рослин, бактерії, генетично-модифіковані продукти віруси, і т.д. А сама по собі алергія на холод є як би […]

Залишити коментар