Ви знаходитесь тут: Головна > Корисні поради > Безпека автомобіля

Безпека автомобіля

Надійність і справність кожного транспортного засобу на дорозі забезпечує безпеку дорожнього руху в цілому. Безпека автомобіля безпосередньо залежить від його конструкції підрозділяється на активну і пасивну.

Активна безпека автомобіля

Активна безпека автомобіля – це сукупність його конструктивних і експлуатаційних властивостей, спрямованих на запобігання та зниження ймовірності аварійної ситуації на дорозі.
У число систем активної безпеки автомобіля входять:
1) Антиблокувальна система гальм – це система, яка запобігає блокуванню коліс автомобіля при гальмуванні.
Її основне призначення в тому, щоб запобігти втраті керування транспортним засобом в різкому гальмуванні, а також уникнути ковзання автомобіля.
Система АБС істотно скорочує гальмівний шлях і дозволяє водієві  зберігати контроль над автомобілем під час екстреного гальмування, тобто за наявності даної системи можливим стає совершеніерезкіх маневрів у процесі гальмування.

АБС – це суттєвий плюс у забезпеченні активної безпеки транспортних засобів.
Зараз АБС може включати в себе також антипробуксовочну систему, систему електронного контролю стійкості і систему допомоги при екстреному гальмуванні.
Крім автомобілів, АБС встановлюється також на мотоциклах, причепах і колісному шасі літаків.

2) Антипробуксовочная система (Протибуксовна система, Система контролю тяги) – призначена для усунення втрати зчеплення коліс з дорогою за допомогою контролю над буксуванням ведучих коліс.
АПС значно спрощує керування автомобілем на мокрій дорозі або в інших умовах недостатнього зчеплення.

3) Електронний контроль стійкості (Система курсової стійкості) – це активна система безпеки, яка дозволяє запобігти заносу автомобіля за допомогою управління комп’ютером моменту сили колеса (одночасно одного чи кількох). ЕКС є допоміжною системою автомобіля.
Дана система стабілізує рух в небезпечних ситуаціях, коли імовірна або вже сталася втрата керованості автомобілем. ЕКС є однією з найбільш ефективних систем безпеки автомобіля.

4) Система розподілу гальмівних зусиль.
Дана система є продовженням системи AБС (антиблокувальна система гальм). Відрізняється тим, що допомагає водієві керувати автомобілем постійно, а не тільки в разі екстреного гальмування. Так як ступінь зчеплення коліс з дорогою різна, а гальмівне зусилля, що передається на колеса, однакове, система розподілу гальмівних зусиль допомагає автомобілю зберегти стійкість при гальмуванні, аналізуючи положення кожного колеса і дозуючи гальмівне зусилля на ньому.
Система допомагає зберегти траєкторію, зменшує вірогідність занесення або знесення при гальмуванні в повороті і на змішаному покритті.

5) Електронне блокування диференціала
В першу чергу диференціал необхідний для передачі крутного моменту від коробки передач до коліс ведучого моста. Він працює, коли ведучі колеса міцно зчеплені з дорогою. Але, в ситуаціях, коли одне з коліс виявляється в повітрі або на льоду, то обертається саме це колесо, в той час як інше, що стоїть на твердій поверхні, втрачає будь-яку силу.
Блокування диференціала необхідна для передачі крутного моменту обом його споживачам (полуосям або кардані).

Сегодня автобазар Украины предлагает автомобили разного класа безопасности.  Щоб придбати автомобіль, який буде безпечним для вас достатньо зайти на сайт автобазара та підібрати потрібний вам транспортний засіб.  Кількість автомобілів різного класу вас приємно здивує.

Крім перерахованих вище систем активної безпеки автомобіля існують також допоміжні системи. До них відносять:

Парктроник (Паркувальний радар, Акустична Паркувальна Система, Ультразвуковий датчик парковки). Система за допомогою ультразвукових датчиків вимірює дистанцію від автомобіля до найближчих об’єктів. Якщо автомобіль парковці знаходиться на «небезпечному» відстані від перешкод, система видає застережливий звук або відображає інформацію про дистанцію на дисплеї.
Адаптивний круїз-контроль. Круїз-контроль – це пристрій, який підтримує постійну швидкість автомобіля, автоматично додаючи її при зниженні швидкості руху і зменшуючи швидкість при її збільшенні.
Система допомоги при спуску.Система допомоги при підйомі.
Гальмо стоянки (Ручне гальмо, ручник) – система, яка призначена для утримання автомобіля в нерухомому стані щодо опорної поверхні. Ручне гальмо допомагає при гальмуванні автомобіля на стоянках і утриманні його на ухилах.

Пасивна безпека автомобіля

Крім активної безпеки існує і пасивна безпека автомобіля – це сукупність конструктивних і експлуатаційних властивостей автомобіля, спрямованих на зниження тяжкості аварії.


Вона включає в себе наступні елементи:

  •  ремені безпеки і подушки безпеки;
  • підголівники сидінь, що захищають від серйозних травм шию пасажира при зіткненні задньою частиною автомобіля;
  • енергопоглинаючі елементи передньої і задньої частин автомобіля, що мнуться при ударі (бампери);
  • м’яті або м’які елементи передньої панелі;
  • складання рульової колонки;
  • травмобезпечний педальний вузол (при зіткненні педалі відокремлюються від місць кріплення і зменшують ризик пошкодження ніг водія);
  • безпечні скла, які при руйнуванні розсипаються на безліч негострих осколків і триплекс;
  • відведення двигуна та інших агрегатів під днище автомобіля для запобігання їх проникнення в салон при аварії та ін.

Таким чином, система пасивної безпеки допомагає водієві та пасажирам вижити в разі аварії і уникнути серйозних травм.
До слова сказати, розмір автомобіля і цілісність його каркаса також є важливим засобом пасивної безопасності. При зіткненнях деталі каркаса не повинні змінювати свою форму, в той час як інші деталі повинні поглинати енергію удара. Тому перед тим як піти у виробництво, структурна цілісність каркаса для кожного автомобіля тестується. Кожен тип автомобіля розробляється з урахуванням вимог пасивної безпеки, а їх рівень перевіряється за допомогою краш-тестів.

Залишити коментар